Odpowiednio zoptymalizowane treści to jedna z podstaw online marketingu. Jak tworzyć teksty SEO? Co należy wiedzieć, aby tworzone przez nas treści były SEO-friendly? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Google przyjazne użytkownikom – poznaj uniwersalne zasady
Gigant z Kalifornii nieustannie udoskonala swoje algorytmy swojej wyszukiwarki, tak aby dostarczać użytkownikom wyniki o jak najwyższej jakości. Z jednej strony algorytmy obserwują wpisywane przez nas dane, z drugiej analizują strony internetowe. Wypadkowymi są propozycje, które ukazują się na ekranie. Obecnie istnieje około 200 czynników branych pod uwagę przy analizie stron. Są jednak pewne uniwersalne prawdy, które nie zmieniają się od lat, mając zastosowanie zarówno dla copywritingu digitalowego, jak i tego tradycyjnego. Jakie to prawdy?
Zacznij od dobrego pomysłu na tekst
Zastanów się o czym chcesz napisać, jaką strukturę ma mieć Twój artykuł, co zawrzesz w poszczególnych jego akapitach. Szkicując sobie w głowie zarys tekstu, spróbuj myśleć z perspektywy klientów. Co może być dla nich ważne? jakich informacji mogą poszukiwać? Pomogą Ci w tym narzędzia specjalnie do tego stworzone, jak choćby Google Trends, dzięki którym zauważysz które frazy są najczęściej wyszukiwane przez Twoich odbiorców. Kreując w głowie treść, pamiętaj, aby zawierała ona odpowiednie słowa kluczowe, właściwe dla danego tematu. Tutaj również warto skorzystać z dedykowanych narzędzi (jak np. kparser.com, answerthepublic.com, KeywordTool.io, bądź też Keyword Planner od Google). Dzięki temu zobaczysz jakie słowa kluczowe są ważne dla danego zagadnienia. Łatwiej również będzie Ci stworzyć chwytliwy tytuł tekstu.
Tytuł i zajawka (lead), czyli jak zaciekawić odbiorców?
Nawet najbardziej wartościowe treści mogą nie zostać przeczytane, jeżeli użytkownika nie zaintryguje tytuł, bądź też pierwsze słowa naszego artykułu. Tytuł powinien przekazywać główną myśl naszego tekstu SEO. Ma on odzwierciedlać temat artykułu, prezentując go w interesujący sposób, który przykuje uwagę czytelnika. Idealnie, jeżeli zawiera słowa kluczowe istotne dla danego zagadnienia. Tworząc interesujący lead mamy trochę więcej pola do popisu (za długość leadu przyjmuje się od 160 do 200 znaków ze spacjami). Pamiętajmy jednak wciąż, iż ma on być jedynie zajawką, skrótem tego, co możemy znaleźć w tekście. Aby skłonić użytkownika do zapoznania się z treścią, najlepiej pokazać mu korzyści z tego płynące. Możemy to zrobić klasycznie poprzez zadanie bezpośredniego pytania lub naświetlenie jedynie kilku najważniejszych elementów treści, bądź też bardziej ambitnie, np. podając ciekawostkę lub interesujący cytat. Właściwie przygotowany lead winien być również odpowiednio sformatowany.
Formatowanie tekstu – nie tylko treść, ale i forma
Istotny aspekt z punktu widzenia komfortu czytelników, jak i odpowiedniego indeksowania Google. Właściwe formatowanie jest ważne zarówno w tytule, leadzie, jak i śródtytułach tekstu. Dobrze sformatowany tekst SEO powinien mieć strukturę hierarchiczną. Zawierającą nagłówki H1, H2, H3 (od najważniejszego do najmniej istotnych). Są to elementy, które ułatwiają czytelnikowi odbiór tekstu, będąc również pożądanymi przez boty wyszukiwarek.
Tekst dla ludzi, czy dla algorytmów?
Nie należy zapominać, że to czytelnicy są głównymi odbiorcami każdego tekstu. Dlatego też wartościowy tekst SEO to taki zoptymalizowany nie tylko pod kątem wyszukiwarek, ale także czytelnika – użyteczny, zwięzły, czytelny i przejrzysty. Staraj się zachować odpowiednie formatowanie, wyróżniać (boldować) słowa kluczowe. W dzisiejszych czasach użytkownicy poszukują informacji niezwykle szybko. Dlatego też idealnie, jeśli możesz im to zadanie ułatwić, odpowiednio konstruując tekst. Zachowaj odpowiednie proporcje słów kluczowych (tzw. keyword density). Pisz przystępnie i przekonująco, starając się przedstawić nawet najbardziej fachowe zagadnienia możliwie jak najprostszym językiem.
Meta description –jak skłonić użytkownika do kliknięcia w tekst SEO
Mając już gotowy tekst, możesz zająć się optymalizacyjną „kosmetyką”, jak np. odpowiednim opisem SEO. Wiele osób (świadomie, bądź nie) pomija ten krok. To duży błąd, zważywszy na to, jak łatwo chwytliwy metaopis może przykuć uwagę klienta. Warto wykorzystać więc umiejętności tworzenia CTA (call to action) i jak najlepiej zapełnić tę półtorej linijki tekstu. Język korzyści jest podstawowym elementem skutecznego o pisu SEO!
Jak więc pisać, aby Google nas polubiło?
Zwięźle, a jednocześnie wyczerpująco, pamiętając o zachowaniu właściwej struktury tekstu SEO, jak i odpowiednim rozmieszczeniu słów kluczowych.
Warto także nauczyć się stosowania synonimów. Nasi czytelnicy z pewnością to docenią, a i Google coraz lepiej je rozpoznaje.